שְּמְש אלְ-עְשִיָּיא<br> شَمْس الْعَشِيَّة
x
מוזיקה
מרוקו

שמש אל -עשייא הוא שמו של קונצרט אנדלוסי חד פעמי  בישראל. לראשונה קונצרט שכולו בביצוע עבד אל פתח בניס, גדול הזמרים האנדלוסיים במרוקו. מלווה ב-4 נגנים אנדלוסיים מהטובים במרוקו, יופיע בניס  בליווי התזמורת האנדלוסית הישראלית אשדוד. מיטב היצירות האנדלוסיות יבוצעו ב-4 פרקים מהנובה האנדלוסית הקלאסית.
היצירות שנבחרו הן המקבילה לאריות הפופולריות מעולם האופרה. רק שהפעם זה בא מהמוסיקה האנדלוסית הקלאסית.
השירה כולה בערבית-מגרבית כמקובל במרוקו.
בניס כמו זמרים אנדלוסיים אחרים ממרוקו  הופיע בעבר עם האנדלוסית. אלא שתמיד זה בוצע בשילוב  ביצוע עם פייטנים וזמרים מישראל ומצרפת, בצרפתית ובעברית.
הפעם כל הבמה מוקדשת למקור המגרבי.  מנכ״ל הפסטיבל מוטי מלכא נענה לבקשות הרבות מזה שנים של קהל שוחרי האנדלוסית בישראל להקדיש קונצרט שלם וחגיגי לביצוע בערבית מוגרבית.
מקורה של המוסיקה האנדלוסית במוסיקאיי זירייאב בעירק שלפני כאלף ומאה שנים. שהלחין את הנובה הראשונה. האהבה וההערצה שזכה לה לה מהעם השניאו עליו את השליט בזמן ההוא והוא ברח לאנדלוסייה שבספרד. שם השלים-יש אומרים יחד עם מוסיקאים יהודים- את הלחנת 24 הנובות האנדלוסיות. כל נובה מתארת רוחנית-פילוסופית את כל אחת משעות היממה. אורך כל נובה, שהיא יותר מאשר מגה סימפוניה בין שעה ורבע ל-3 שעות. המוסלמים חיברו ליצירות  מילות שירה בערבית והיהודית -בעברית. 13 נובות נשתכחו ולנו נותרו ונשתמרו 11 נובות שעברו מאות בשנים כתורה שבעל פה.
עם גירוש ספרד ופורטוגל , יהודים ומוסלמים כאחד, עברה המוסיקה האנדלוסית לאלג׳יר, תוניס , לוב ומרוקו. ומשם עשתה ״עלייה״ לישראל. חוויה חד פעמית בהפקת ענק של פסטיבל מדיטרנה.
אתם מוזמנים להתרגש מערב שכולו חגיגה אנדלוסית אמיתית, עשירה בצלילים ורוח – ולהתחבר מחדש אל שורשי האבות ששרדו היסטוריה ארוכה ורבת תהפוכות.

שְּמְש אלְ-עְשִיָּיא
شَمْس الْعَشِيَّة

Shams 'al-'ashiyya