"אום כולתום"-מחזה מוסיקלי בכורה. תיאטרון יפו,מרכז לתיאטרון ערבי-עברי
x
מוזיקה
מצרים ישראל

 יתקיים בבית יד לבנים

Om Kalthoum

מחזה מוזיקלי בכיכובה של גלית גיאת

בהשראת הרומן, רב המכר "אום" מאת סלים נסיב

סיפורה של הזמרת המצרייה אשר הפכה לסמל חוצה גבולות ותרבויות בשילוב מיטב להיטיה

מחזה מוזיקלי, מספר על מהלך חייה של האגדה, אום כולת'ום החל מהופעותיה הראשונות מחופשת לנער, דרך מסלול עלייתה לצמרת, במקביל למאבקים פוליטיים ותרבותיים במצריים; בשילוב עבודות וידאו עם צילומים מקוריים מהתקופה, ממצרים ומהקולנוע הערבי.

מעט מידע על הסיפור אותו כתב סלים נסיב, סופר לבנוני שחי ועובד בצרפת, ממנו נשאב הרעיון למחזה:

"אוּם" הוא סיפור אהבתו העזה והנואשת של המשורר אחמד ראמי לזמרת אום כּולת'ום, לה חיבר 137 מתוך 283 שיריה. ".... תגובת האנשים לשירתה הייתה מוגזמת. דבר נוסף היה כאן, דבר שחרג מעבר לגבולות של מעגל האהבה... או שאולי הכל הוא מעגל האהבה, המצב שלנו, התקופה, מצרים כולה. רצינו להיות בני זמננו, עצמאים, מודרניים, רצנו אחר הקדמה, השלכנו אותה מפנינו, השתוקקנו לה". אום כולת'ום, "כוכב המזרח" ו"הקול של מצרים", החלה את הופעותיה כשהיא מחופשת לנער בדואי, ובמהרה כבשה את ליבה של מצרים ושל העולם הערבי כולו. סיפורה של אום כּולת'ום הוא גם סיפורה המרתק של מצרים, משנות העשרים ועד לרצח סאדאת. ברומן הנקרא בנשימה עצורה, שזורים תיאורים נדירים מההיסטוריה המשותפת של מצרים וישראל מנקודת מבט מצרית.

"אום כולת'ום" הוא מחווה לדיווה האולטימטיבית של המוסיקה הערבית. למטפחת המתנפנפת, לשירים הארוכים, המספרים על אהבה, על כמיהה וגעגועים.

בהשתתפות: גלית גיאת, חאולה חאג' דיבסי, ג'ורג' אסקנדר ואריק משעלי


בימוי: יגאל עזרתי, עיבוד: יגאל עזרתי ועדן אוליאל; תרגום טקסטים מצרפתית: יוספה אבן שושן; ניהול מוזיקלי ונגינה: עלא אבו עמרה; עיצוב במה: אורי און; עיצוב תלבושות: שמעון דהאן; עיצוב תאורה: נדב ברנע; וידאו: נימרוד צין; שיווק ויעוץ אמנותי: אלי גרינפלד; רקדנית בטן: תמר בר-גיל

"אום כולתום"-מחזה מוסיקלי בכורה. תיאטרון יפו,מרכז לתיאטרון ערבי-עברי